کارایی جک خودرو و انواع آن

جک خودرو از جمله وسایل بسیار ضروری سفر است و کمتر کسی می‌‌تواند ادعا کند که نیازی به این وسیله در طی سفر یا رانندگی عادی روزانه ندارد.

یکی از مهمترین و ضروری ترین ابزارها در هر اتومبیل جک است. تعداد کمی از رانندگان هستند که بدون اطلاع از وضعیت لاستیک لوازم یدکی و جک و آچار، تصمیم به سفر بگیرند. زیرا احتمال پنچر شدن خودرو اصلا دور از تصور نیست. جک یکی از مهمترین ابزارها است هنگامی که لاستیک های ماشین شما سوراخ یا اصطلاحا پنچر می شود شما به آن نیاز دارید.

جک خودرو نوعی ابزار برای بلند کردن و بالا بردن اشیاء سنگین است. نمونه‌ی بارز آن جک‌های هیدرولیک، جک‌های سوسماری و جک‌های روغنی هستند. حادثه در هر لحظه ممکن است رخ داده و به هر دلیلی چرخ ماشین شما پنچر شود و نیاز به تعویض لاستیک خودرو داشته باشید یا حتی نیاز پیدا کنید تا روغن ماشین را عوض کنید. لذا به خاطر دلایل رایج گفته شده و بروز سایر مشکلاتی که در حین سفر در جاده ممکن است رخ دهد نیاز به جک خودرو خواهید داشت.

جک خودرو 2

 

 انواع جک های خودرو:

جک هیدرولیکی

این نوع جک ها دارای یک یا چند پمپ هیدرولیک هستند. با فشار دادن روغن، پیستون به جلو حرکت می کند و نیروی زیادی برای بلند کردن اجسام از زمین تولید می کند. استفاده از این جک ها بسیار آسان است و به انرژی زیادی احتیاج ندارند.

جک‌های هیدرولیک با توجه به نام آنها با نیروی هیدرولیک (وابسته به نیروی محرکه) مورد استفاده قرار می‌گیرد و نمونه بارز جک‌های هیدرولیک به همان جک‌های بالا برنده خودرو می‌توان اشاره نمود که به جک سوسماری و جک روغنی در بازار معروف هستند. با استفاده از جک‌های هیدرولیک نیاز کمتری برای بلند کردن اجسام سنگین لازم است.

جک هیدرولیک روغنی

این نوع جک از دو قسمت ساخته شده است، بنابراین اندازه آنها کوچک است، این اندازه کوچک حمل جک را آسان میکند. آنها همچنین دارای یک سری پیچی هستند که برای افزایش میزان بلند شدن دستگاه از زمین استفاده میشوند. بخشی که خودرو قرار گرفته دارای برجستگی هایی است که به ایمن سازی دستگاه کمک میکند. این نوع جک عمدتا برای وسایل نقلیه سنگین و سبک استفاده میشود.

جک خودرو روغنی

جک سوسماری

انواع دیگری از جک های هیدرولیکی وجود دارد که قدرت بیشتری برای بلند کردن اجسام سنگین تر دارند. این جک ها بیشتر در کارگاه های مکانیکی و جلوبندی سازی مورد استفاده قرار میگیرند. زیرا به راحتی می توان جلو یا عقب ماشین را کاملاً از زمین بلند کنند. بلند کردن و پایین آوردن ماشین سریعتر انجام میشود و انرژی کمتری مصرف میکند. متأسفانه به دلیل حجم و وزن زیاد این جک ها به راحتی قابل جابجایی نیستند بنابراین در داخل ماشین مناسب نیستند.

جک خودرو سوسماری

جک برقی

اگر تابحال ماشین شما پنچر شده باشد حتما با حرف من که پنچرگیری یکی از زجر آورترین کارهاست موافقید، امروزه تولیدکنندگان انواع جک ماشین نسل جدیدی از جک ها را به عنوان جک برقی به بازار معرفی کرده اند که با اتصال این جک ها به فندک اتومبیل میتوانید ماشین خود را برای چند ثانیه از زمین بلند کنید. این یک هدیه بسیار شاد برای خانم هاست.

جک خودرو برقی

مزیت های استفاده از جک برقی ماشین چیست؟

جک های برقی از نظر ابعاد و وزن بسیار کوچک هستند، که باعث سهولت استفاده و همچنین اشغال کمترین فضای صندوق عقب شما میشود.

با استفاده از جک برقی بالا بردن وسایل سنگین مانند اتومبیل از زمین انرژی زیادی لازم نیست. به راحتی میتوانید اجسام سنگین را از زمین بلند کنید. جک های برقی به کمترین میزان انرژی نیاز دارند.

شما با استفاده از جک برقی ماشین به راحتی در کمترین زمان و انرژی می‌توانید لاستیک وسیله نقلیه‌ی خود را تعویض کنید و به کمک کسی نیاز ندارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر از دانستنی‌های خودرو می‌توان به مقاله‌های بررسی آپشن گرم کن و سرد کن صندلی خودرو و ویژگی‌های خودروی مناسب برای رفت و آمد روزانه مراجعه نمود.

منبع
خبرگزاری تسنیم

تیم تولید محتوا

این مقاله به کوشش تیم تولید محتوای وبسایت فرانید تهیه و تدوین شده است. تمام تلاش این تیم بالا بردن کیفیت آگاهی و دانش مردم در زمینه قطعات خودرو می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا