سودای گرانی در بازار تابستانی خودرو

قیمت خودروهای داخلی در بازار، طی یک هفته‌ گذشته از ۳ تا ۵ میلیون تومان گران شد تا پیش‌بینی کارشناسان درباره تداوم افزایش خودرو، درست از آب دربیاید. از ابتدای تیرماه تاکنون، قیمت خودرو در بازار میانگین ۱۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

به نظر می‌رسد خودروسازان برای جبران زیان انباشته خود چاره‌ای به جز افزایش قیمت ندارند. هر چند در این باره اظهار نظرهای متفاوتی وجود دارد.

بازار سرپیچی کرد!

اواسط خردادماه، وقتی شورای رقابت به خودروسازان اولتیماتوم داد نباید قیمت محصولات خود را بیش از ۹ درصد افزایش دهند، ناگفته پیدا بود که خودروسازان از این فرمان سرپیچی خواهند کرد. حالا علی‌ رغم تلاش شورای رقابت برای ثابت نگاه داشتن قیمت خودرو، اما بازار همچنان سودای گرانی دارد.

قیمت ‌ها واقعی نیست!

با این اوصاف، فرقی نمی‌کند که روند صعودی قیمت خودرو در بازار محسوس باشد یا غیر محسوس، چرا که حتی با متر و معیار دست‌‌اندرکاران بازار، از سال ۹۷ قیمت‌ها در این بازار پر حاشیه چنان افسار گسیخته بالا رفته که نرخ‌های فعلی در مقایسه با قیمت‌ واقعی (با احتساب کیفیت و هزینه تولید)، در بهترین حالت، ۲۰ میلیون تومان فاصله دارد.

بازار خودرو بعد از آزادسازی واردات

با یک حساب سرانگشتی می‌توان فهمید با این دست فرمان، حداقل در میان مدت، نمی‌توان انتظار ثبات قیمت‌ها را از آشفته بازار خودرو داشت. مگر آنکه تصمیم خلع الساعه‌ای از جنس آزادسازی واردات برای ساماندهی وضعیت بازار خودرو در ایران گرفته شود.

بازار 4

از قیمت ‌ها چه خبر؟

هفته اول تیرماه، وقتی قیمت خودروهای صفر با تخته گاز روی خط گرانی حرکت کرد، کارشناسان اقتصادی بارها اعلام کردند که بازار فعلا روی ارزانی را نخواهد دید. از ابتدای تیرماه امسال تا امروز، بازار خودرو روند افزایش قیمت را تجربه می‌کند.

در هفته دوم تیرماه بود که قیمت خودروهای صفر، افزایش ۶ میلیون تومانی را شاهد بود و به نظر می‌رسد این ماجرا همچنان ادامه دارد.

پژو پارس ارزان شد

محصولات شرکت خودروسازی سایپا در هفته سوم تیرماه با اندکی افزایش قیمت همراه بود. این در حالی است که قیمت محصولات گروه صنعتی ایران خودرو از جمله، دنا، پژو پارس اتوماتیک و پژو پارس LX کاهشی شده است.

بر اساس این گزارش، قیمت سمند افزایش 3 میلون تومانی قیمت را تجربه کرد. جالب آنکه رشد قیمت پراید 151 همپای سمند گزارش شده است.

از سوی دیگر بررسی قیمت‌ها نشان می‌دهد این بیشترین قیمتی است که این هفته برای خودروهای داخلی ثبت شده است.

همچنین که هایما S۷ و چانگان در بازار به ترتیب ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان گران شده‌اند.

بازار 1

قیمت محصولات ایران خودرو

رصد گزارش‌های منتشر شده از سوی وزارت صمت همچنین نشان می‌دهد قیمت ماشین سمند Lx در میان محصولات داخلی، بیشترین افزایش قیمت را تجربه کرده است. همچنین که قیمت پژو ۲۰۶ و ال ۹۰ نیز رقمی در حدود ۲ میلیون تومان در مقایسه با هفته قبل گران شد.

بر اساس این گزارش، پژو ۴۰۵ و پژو ۲۰۷ هم با افزایش یک میلیون تومانی فروخته می شوند. در مقابل اما، قیمت خودرو سمند EF۷، دنا و همچنین پژو پارس، حوالی ۲ میلیون تومان از معاملات هفته قبل افزایش کمتری داشته‌اند.

جمع‌ بندی؛ خودرو ارزان می‌شود؟

اگر چه اظهارنظرهای متفاوتی در خصوص چشم‌انداز قیمت خودرو در بازار وجود دارد، اما آنچه همه آگاهان اقتصادی روی آن به اتفاق نظر رسیده‌اند آن است که «ارزانی» واژه درستی نیست، قیمت‌ها باید «متعادل» شود.

برای اطلاعات بیشتر از اخبار خودرو می توان به مقاله های زیان ده ترین محصول ایران خودرو و 5 نکته درباره قولنامه ماشین مراجعه نمود.

تیم تولید محتوا

این مقاله به کوشش تیم تولید محتوای وبسایت فرانید تهیه و تدوین شده است. تمام تلاش این تیم بالا بردن کیفیت آگاهی و دانش مردم در زمینه قطعات خودرو می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا